مطالب داغ
آشنایی با ۷ ماده غذایی برای تسکین گلودرد
  سافتستان: برخی مواد غذایی وجود دارند که روند تسکین گلودرد را سرعت می‌بخشند که در این جا به چند نمونه از آن‌ها ...
Kristanix Software Password Manager Deluxe v3.72
  Don't rely on unsecure post-it notes or text files to store your private information! Criminals are everywhere, and today, it is more ...
آسمانخراش‌های هنگ‌کنگ در شب
 پیتر استوارت، عکاس استرالیایی دو سال را در هنگ کنگ سپری کرده و از این کلان شهر در حال رشد عکس گرفته ...
در ۵ دقیقه آرایش کنید
   سافتستان: مـعــمولا خانم ها به دنبال روشی هستند تا مدت زمان آرایش خود را کوتاهتر کنـنـد. در ایـن قسـمـت راه کــارهایی برای ...
کفاشیان‌و عزیزمحمدی،همسفران مالزی(کاریکاتور)
  عزيز محمدي که تا همين اواخر رئيس سازمان ليگ بود ظاهرا براي شرکت در يک سمينار راهي مقر اي اف سي ...

مشخص شدن حجم مصرف منصفانه در طرح اینترنت غیرحجمی و مقایسه شرکت‌ها

دسته بندی: مطالب عمومی | توسط: یاسین قاسمی | در تاریخ: ۲۴ آذر, ۱۳۹۶

پس از اتفاقات فراوان، چندی پیش جزییات تعرفه های اینترنت غیرحجمی  ( نامحدود ) اعلام شد. اما در این میان مهم‌ترین فاکتور این طرح، یعنی حجم ترافیک مصرف منصفانه نامشخص بود. شهرسخت‌افزار برای اولین بار اطلاعاتی از حجم مصرف منصفانه به دست آورده است که در ادامه از آن مطلع خواهید شد.

بنا بر اطلاعات بدست آمده از یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت که در اختیار شهرسخت‌افزار قرار گرفته است، میزان حجم مصرف منصفانه در سرعت‌های مختلف، طبق تصویر زیر است:

(برای نمایش در اندازه بزرگتر روی عکس کلیک کنید)

در مورد حجم‌های ارائه شده، توجه به چند نکته الزامی است:

- بنا بر مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، در طرح اینترنت غیرحجمی، ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک خارجی در نظر گرفته شود. بنابراین حجمی که به عنوان «میزان استفاده منصفانه» در تصویر بالا ذکر شده است، کل ترافیک داخلی و خارجی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال در سرعت ۱۶Mb/s با هزینه ماهانه ۸۰ هزار تومان، کاربران حداکثر مجاز به استفاده از ۲۴۰ گیگابایت ترافیک هستند که این شامل ۱۶۰ گیگابایت ترافیک داخلی و ۸۰ گیگابایت ترافیک خارجی است. برای سایر حجم‌ها نیز همین ضریب ۲ برای ترافیک داخلی برقرار است.

- با اتمام ترافیک، کاربر دو راهکار در پیش رو دارد. نخست اینکه با کف سرعت (۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه) به استفاده از اینترنت ادامه دهد یا در روش دوم، با خرید حجم اضافه، با همان سرعت طرح خود (مثلا ۱۶Mb/s) به وبگردی و دانلود بپردازد. اگرچه قیمت ترافیک اضافه ۲۰۰۰ تومان برای هر گیگابایت ذکر شده است اما انتظار می‌رود این قیمت برای حجم‌های بالا، شامل تخفیف شود و قیمت کمتری به خود بگیرد. ضمن اینکه هر شرکت می‌تواند جهت رقابت، ترافیک ارزان‌تری به مشترکین خود ارائه دهد.

- تعیین حجم مصرف منصفانه فاکتوری است که کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات، آن را در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت گذاشته است تا با ایجاد فضای رقابتی، سرویس ارزان‌تر و مناسب‌تری به کاربران ارائه شود. جزییات فوق نیز تنها برای یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت است که در اختیار شهرسخت‌افزار قرار گرفته است. بنابراین سایر شرکت‌ها ممکن است مقادیر متفاوتی را برای مصرف منصفانه مشترکین خود در نظر بگیرند.

بروزرسانی ۱: شرکت آسیاتک نیز طرح‌های جدید خود را به شکل زیر معرفی کرد:

شرکت آسیاتک توضیحات زیر را در رابطه با تعرفه‌های جدید خود ذکر کرده است:

- بنا بر مصوبه، در سقف مصرف منصفانه، ترافیک داخلی نصف ترافیک بین الملل محاسبه خواهد شد. این بدان معناست که اگر کاربری صرفا از اینترنت استفاده کند و سقف سرویس ۱۶ مگابیت، ۱۵۰ گیگ و اگر صرفا از ترافیک داخلی استفاده کند؛ سقف مصرف وی همان ۳۰۰ گیگ خواهد بود. در صورت مصرف مرکب هم مطابق همین فرمول عمل خواهد شد.

- درصورت خرید سرویس های ششماهه و یک ساله ، تخفیفی معادل ۵% و ۱۰% ارایه خواهد شد.

- سرعت سرویس ها بر اساس سرعت مشخص شده ثابت و با گارانتی ۹۵% قابلیت استفاده مطابق مصوبه ۲۶۶ تنظیم مقررات می باشد. (به شرط مناسب بودن کیفیت خط سیم مسی)

بروزرسانی ۲: شرکت شاتل پس از لغو کردن تعرفه‌های قبلی خود، جدول مربوط به طرح‌های جدید خود را منتشر کرد:

این شرکت توضیحات زیر را نیز برای کاربران خود ذکر کرده است:

بر اساس این جدول، کاربران می‌توانند به اندازه‌ی نیمی از حجم سرویس را برای ترافیک بین‌الملل استفاده کنند. چه آن که این عزیزان امکان استفاده‌ی ترکیبی از ترافیک بین‌الملل و داخلی را نیز خواهند داشت به گونه‌ای که حتی قادر خواهند بود همه‌ی ترافیک سرویس را برای ترافیک داخلی مصرف کنند.

بروزرسانی ۳: شرکت پیشگامان نیز تعرفه‌های جدید خود را مشخص کرد:

شرکت پیشگامان توضیحات زیر را نیز درباره ترافیک‌های خود قید کرده است:

کلیه تعرفه ها مطابق با مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (FUP) به روز رسانی گردیده است که در این حالت در سقف مصرف منصفانه، ترافیک داخلی یک سوم بین الملل محاسبه خواهد شد. این بدان معناست که اگر مشترک پیشگامان فقط از ترافیک داخلی استفاده کند و سرویس ۴ مگابیت را خریداری کرده باشد،۱۵۰ گیگابایت ترافیک، و اگر صرفا از ترافیک بین الملل استفاده کند، سقف مصرف وی ۵۰ گیگابایت خواهد بود. در صورت مصرف ترکیبی هم مطابق همین فرمول عمل خواهد شد . به عنوان مثال در صورتی که مشترک در سرویس ۴ مگابیت از ترافیک بین الملل ۵۰ گیگابایتی خود ۲۰ گیگابایت آن را مصرف نماید ۳۰ گیگابایت باقی مانده معادل ۹۰ گیگابایت ترافیک داخل کشور خواهد بود .

بروزرسانی ۴: شرکت فن‌آوا نیز طرح‌های جدید خود را به شکل زیر معرفی کرده است:

حجم تبادل ترافیک منصفانه ماهیانه، مجموع ترافیک داخل و بین الملل است که به ترتیب به نسبت ۱ به ۲ تقسیم خواهد شد. بطور مثال برای سرویس ۴ مگابیت، ۱۵۰ گیگابایت ترافیک منظور شده است که مشترک می تواند ۷۵ گیگابایت اینترنت بین الملل مصرف یا ۱۵۰ گیگابایت ترافیک داخلی مصرف کند. در صورت مصرف ترکیبی، به نسبت ۱ به ۲ محاسبه می‌شود. فن آوا برای همه کاربران سقف مصرف منصفانه را در ساعات ۲ الی ۸ صبح بصورت نامحدود درنظر گرفته است.

بروزرسانی ۵: شرکت شبدیز تعرفه‌های خود را بدین شکل تغییر داد:

باید توجه داشت این شرکت نسبت ۴ به ۱ را برای ترافیک داخلی تعیین کرده است. به عنوان مثال در سرعت ۱۶ مگابیت، ترافیک بین‌الملل به مقدار ۱۶۰ گیگابایت در اختیار کاربر است. همچنین در این سرویس‌ها دانلود شبانه شامل هزینه جداگانه می‌شود.

بروزرسانی ۶: صبانت نیز به عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، تعرفه‌های خود را مطابق جدول زیر معرفی کرد:

نیمی از حجم‌های فوق مربوط به ترافیک بین‌المللی است و در صورت استفاده ترکیبی (ترافیک داخلی و بین‌المللی) نسبت ۲ به ۱ منظور خواهد شد.

بروزرسانی ۷: شرکت های‌وب نیز طرح‌های خود را تغییر داد و تعرفه‌های جدید خود برای اینترنت غیرحجمی به صورت زیر اعلام کرد:

همان‌طور که ذکر شده است یک‌چهارم از اعداد فوق مربوط به ترافیک بین‌الملل است.

بروزرسانی ۸: تعرفه‌های شرکت مخابرات ایران برای سرویس ADSL غیرحجمی در قراردادهای مختلف به شکل زیر است:

‌ ‌چنانچه مشترکی سرعت ۱۶ مگابیت با آستانه منصفانه ۳۵۰ گیگ خریده باشد و صرفاً از ترافیک داخلی استفاده نماید تا سقف ۳۵۰ و اگر از ترافیک بین الملل استفاده کند به میزان ۱۷۵ گیگ می‌تواند استفاده ترافیکی داشته باشد. در صورت استفاده ترکیبی ضریب ۱ به ۲ رعایت خواهد شد. همچنین این شرکت ترافیک اضافه خود را با این مبالغ در اختیار مشترکین قرار می‌دهد:

بروزرسانی ۹: شرکت پارس‌‌آنلاین پس از تغییرات چندباره، برای بار دیگر نیز تعرفه‌های خود را تغییر داد و به صورت زیر به ارائه سرویس خواهد پرداخت:

پارس آنلاین توضیحات زیر را برای مشترکین خود ذکر کرده است:

بر اساس جدول فوق، کاربران می‌توانند به اندازه‌ی نیمی از حجم اشاره شده را برای ترافیک بین‌الملل استفاده کنند. شایان ذکر است، امکان استفاده‌ی ترکیبی از ترافیک بین‌الملل و داخلی نیز فراهم است. همچنین توجه داشته باشید:

- پس از اتمام آستانه مصرف منصفانه، سرویس شما قطع نخواهد شد بلکه‌ به سرعت مندرج در مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات تغییر می‌کند.
- کاربرانی که به حجم آستانه‌ی مصرف منصفانه برسند، می‌توانند برای بازگشتن به سرعت اصلی سرویس خود، حجم اضافه خریداری کنند.
- امکان استفاده از بسته‌ های انرژی و بسته شبانه همچنان ادامه خواهد داشت.
- سرویس های ویژه بازی های آنلاین همچنان در اختیار شما قرار خواهد داشت.

  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

» تبلیغــات