مطالب داغ
پیشرفتهای قابل ملاحظه هکرها برای شکستن قفل آیفون
 هكرها به تلاش خود برای شكستن قفل آیفون ادامه داده و اعلام كردند به پیشرفتهای قابل ملاحظه‌ ای در اینباره دست یافته‌اند.گوشی‌های ...
Pagani Zonda F 2005
 موتور: V12گنجایش:7291 سی سی-----------------------------توان:443 KW در 6150 RPMتورگ:760 نیوتن متر در 4000 RPM------------------------ (Clubsport version)توان:478 KW در 6200 RPMتورگ:780 نیوتن متر در ...
گله‌های نادیا دلدار گلچین در بیمارستان +عکس
  سافتستان: از سال 80 بیماری‌ام آغاز شد و به نارسایی كلیه مبتلا شدم و وقتی دیدم نمی‌توانم تحمل كنم، در سال 82 ...
Mobile Games Pack-E-F-G
    Everyday English Trainer (176x204).jarFerrari World Championship (128x128) v1.jarFerrari World Championship (128x128) v2.jarFerrari World Championship (128x160).jarFerrari World Championship (176x208).jarFerrari World Championship (176x204).jarFerrari World ...
عکس/ روش جالب همسریابی در چین
  روی این بند رخت به جای اینكه لباس آویخته شود كار دیگری انجام می شود! به گزارش سافتستان، در چین پسران و دختران ...

روش پاکسازی مواد زائد از مغزتان!

دسته بندی: پزشکی و سلامت | توسط: یاسین قاسمی | در تاریخ: ۲۱ مرداد, ۱۳۹۴

مواد زائد و مضر برای مغز باعث بیماری‌های مختلف از جمله آلزامیر و پارکینسون می‌شود اما با یک راهکار ساده می‌توانید مغزتان را از شر آنها خلاص کنید.

پاکسازی مواد زائد یکی از علت‌های بنیادی مهم  نیاز به خواب است اما برای برای این کار دانشمندان یک توصیه مهم برایتان دارند؛خوابیدن به پهلو.

تحقیقی که نشریه علوم اعصاب {لینک} آن را منتشر کرده نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلو باعث می‌شود که مغز از شر مواد زائد و مضر خلاص شود و این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های عصب‌شناختی مختلف از جمله آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد. این مسئله به خاطر این است که با خوابیدن به پهلو که در پزشکی به وضعیت لترال مشهور است باعث باز شدن گذرگاهی در مغز به نام مسیر گلیمفاتیک می‌شود که دفع مواد زائد و دیگر مواد شیمیایی  را مهیا می‌کند. بر اساس تحقیق صورت گرفته مسیر گلیمفاتیک در در وضعیت به پهلو در زمان خواب بیشترین راندمان را برای دفع مواد زائد مغزی دارد.

 

محققان علوم اعصاب برای خوابیدن به پهلو این روش را با استفاده از بالشت‌های طبی پیشنهاد کرده‌اند که در بهبود دردهای کمر هم بسیار موثر است

در این تحقیق محققان از ام‌آرآی برای بررسی مسیر گلیمفاتیک در چند سال تحقیق خود استفاده کرده‌اند تا بهترین وضعیت خواب را ثابت کنند. amyloid β  و پروتئین تائو از جمله مواد مضری هستند که کاهش آنها در مغز با خوابیدن به پهلو مشخص شده است.

سیستم پاکسازی مواد زائد مغز یکی از هیجان انگیز ترین مواردی است که بدن در زمان خواب از آن استفاده می‌کند و به همین خاطر خواب مناسب و کافی یکی از مهمترین موارد سلامتی به حساب می‌آید.

خواب کافی در هنگام شب موجب تقویت سیستم پاک سازی مغز می شود. محققان فهمیده‌اند که سیستم پاک سازی مغز در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد. سلول های مغز در طول خواب منقبض می شوند تا شکاف میان نورون ها بازشده و با جاری شدن مایعاتی، مغز تمیز می‌شود.

خوابیدن به پهلو یا همان وضعیت لترال مهمترین حالتی است که در میان انسان و بیشتر حیوانات دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که انسانها سالها به صورت ناخودآگاه از این وضعیت خواب برای پاکسازی مغز و زائدات متابولیک آن در زمان بیداری استفاده کرده‌اند. بسیاری از بیماری‌های مغزی مرتبط با اختلات خواب هستند و محققان در تحقیق صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌اند که همین مسئله به عنوان نمونه باعث از دست دادن حافظه در بیماری آلزایمر می‌شود. علاوه بر خواب مناسب حالا همیشه باید به یاد داشته باشید که وضعیت لترال بهترین روش برای داشتن خوابی مفید است.

  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon

» تبلیغــات